15.03.2014 09:42

Nadšenie z kulturistiky

 

 

Nadšenie z kulturistiky

 

Schopnosť zmeniť vlastnú postavu je jednou z najväčších výziev, ak nie tou najväčšou. Dvíhanie váh je sólo aktivitou, nad ktorou máš len ty sám schopnosť kontroly. Raz, keď vieš, čo robiť, na nikoho sa nepotrebuješ spoliehať.

Nezáleží, ako si na tom teraz - veľký alebo malý, silný alebo slabý, mladý alebo nie až tak mladý - potrebuješ súperiť len sám so sebou. Si to ty proti sebe. Pokrok je merateľný a konkrétny. Môže to byť tak málo, ako jedno opakovanie navyše v danom cviku z  minulého týždňa. Alebo by to mohol byť rovnaký počet opakovaní, ale s extra pol kilom na činke navyše. Alebo by to mohol byť jeden z niekoľko ďalších ukazovateľov pokroku.

Všetky tieto malé kúsky pokroku sú malým nadšením, ktoré ťa nikdy neunaví. To robí z tréningu so závažím nádhernú aktivitu. Ale nikdy to nezažiješ, pokiaľ nevykonávaš rozumné a produktívne interpretácie tréningu so záťažou. 

Zlepšenie postavy a silový tréning nie sú len o zväčšovaní a zosilňovaní svalov, aj keď  samozrejme, je to ohromne uspokojujúce samo o sebe. Tréning je tiež o radosti z cvičenia, o stávaní sa zdatnejším, ohybnejším a zdravším a o posilnení mysle,  sebaúcty a sebavedomia.

Tréning, hoci je fyzicky namáhavý, uspokojuje základnú ľudskú potrebu fyzického úsilia. Nezáleží, ako si na tom teraz, môžeš mať pôžitok z napĺňania nejakých nových cieľov vo fyzickej sfére. 

Ale nič z toho sa neudeje, pokiaľ nepovýšiš cvičenie vo svojom rebríčku hodnôt. Rozhodni sa teraz dať svojmu  cvičeniu a disciplíne v stravovaní hodnotu, ktorú si zaslúžia. Vydaj sa smerom k zrealizovaniu fyzických kvalít, ktoré obdivuješ. Daj iskru svojmu životu prostredníctvom produktívneho tréningu.

Nielen, že budeš vyzerať a cítiť sa ohromne a udržiavať svoju fyzickú mladosť, kým ostatní okolo teba budú starnúť, ale budeš milovať tú cestu a napĺňanie všetkých tých malých cieľov a oddávať sa radosti, ktorú cvičenie prináša.

Každý z nás môže vytvoriť ideál tréningovej rozvážnosti. A tým môžeme udržať poriadok vo vlastných domovoch a vyvíjať sa tak, že budeme výnimoční v očiach netrénujúcich ľudí. Potom môžeme prezentovať seba, ako príklad toho, ako funguje tréning pre „priemerných“ ľudí.

Tréning so závažím je  jedným z najkrajších objavov človeka. Nepremeškaj šancu mať z toho osoh. Nauč sa ako správne trénovať a regenerovať sa.

 

Úryvok z knihy Za Svalmi a Silou

Autor: SVALY A SILA

—————

Späť