15.03.2014 09:38

V ktorom spektre kulturistického potenciálu sa nachádzaš

 

 

V ktorom spektre kulturistického potenciálu sa nachádzaš

 

Je nemožné presne rozdeliť náhodnú vzorku silových športovcov podľa stupňa ťažkosti priberania, kvôli ťažkosti určenia podmienok, presnosti a následného vyčíslenia zhodných znakov priberania. Ale za účelom získania aspoň nejakého priemeru ponúkam tieto odhady.

Na konci spektra ,,najťažšie priberajúcich“ sa nachádzajú tí, ktorí majú takmer nulové výsledky zo zdravotných dôvodov alebo kvôli extrémnym štrukturálnym problémom. Pre nich je takmer nemožné pribrať (ale nie úplne nemožné, ak trénujú správne). Ich množstvo je menej ako 5% z akejkoľvek vzorky trénujúcich.

Geneticky nadaní pre kulturistiku

Na druhom konci spektra ,,najľahšie priberajúcich“ sú super-ľahko priberajúci, ktorí majú fenomenálnu genetiku a fantasticky reagujúce telá. Fenomenálne obdarení - geneticky abnormálni a slovo ,,abnormálni“ nepoužívam s hanlivým úmyslom, ich počet je oveľa nižší ako 1% z celkovej populácie trénujúcich.

Geneticky abnormálni majú zmes telesných typov, svalových úponov, neuromuskulárnu schopnosť, dĺžku svalového bruška, typ svalových vlákien a ich množstvo, tendenciu k štíhlosti a zotavovacie schopnosti, ktoré im vytvárajú veľmi reagujúce telá. Pre súťažnú kulturistiku sú kľúčovo dôležité estetické faktory, ktoré sú tiež geneticky dané.

Bežne ľahko priberajúci

Okrem extrémne ľahko priberajúcich ľudí sú takzvaní ,,bežne ľahko priberajúci“, ktorí sú schopní naberať do určitého stupňa na väčšine tréningových programov, hoci nemajú talent na to, aby sa z nich stali ,,fantastickí“, iba ak za pomoci chémie. Týchto je značné množstvo, azda 10%, alebo tak nejako z náhodnej vzorky trénujúcich. To je tá skupina, vďaka ktorej sú posilňovne také úspešné. Ale títo úspešní trénujúci používajú programy, ktoré sú ,,tréningovou samovraždou“ pre skutočne ťažko priberajúcich. Mnoho trénerov a inštruktorov patrí do tejto kategórie ,,bežne ľahko priberajúcich“. Hoci títo ľahko priberajúci často majú nejakú svalovú partiu, alebo nejaký cvik, či dva, s ktorými sa trápia (relatívne povedané). Zatiaľ, čo ľahko priberajúci sa typicky pridržiavajú tradičných tréningových rutín a často z nich dobre naberajú, získajú omnoho viac, ak si zvolia také programy, aké sú opísané v  knihe ZA SVALMI A SILOU.

Bežne ťažkopriberajúci

Okrem tých, takmer bez výsledkov, ľahko a extrémne ľahko priberajúcich, čo tvorí asi 15% z náhodnej vzorky trénujúcich, zostáva asi 85% alebo tak nejako ,,bežne ťažko priberajúcich“, ktorí sa nedostanú nikde používaním populárnych tréningových rutín. (To priemerné percento tvorí striktne naturálna, doping neužívajúca populácia. Užívanie dopingu by skreslilo dané percento). Ťažko priberajúci majú veľký potenciál na priberanie, ale na to, aby to zrealizovali musia správne trénovať. Čím ťažšie priberáš, tým je menej miesta na chyby v celkovom tréningu, regenerácii a výžive, a o to učenejší musíš byť. Táto kniha ťa to naučí.

Hoci ,,ťažko priberajúci“ je výraz veľmi používaný, zvlášť vo svete kulturistiky, a tiež používaný v tejto knihe, v skutočnosti je to nesprávne označenie. Pretože, ťažko priberajúci tvoria väčšinu, bolo by presnejšie ich nazývať ,,normálne“ priberajúcimi. Keďže výraz ,,ťažko priberajúci“ naznačuje stav, ktorý nie je normálny.

Tvoje priority v kulturistike

Nech máš akékoľvek genetické predpoklady, je to všetko, čo máš. Nech máš akékoľvek nedostatky, musíš s nimi žiť. Radšej ako tráviť čas sťažovaním sa na svoj genetický osud, využi svoju energiu na dosiahnutie svojho genetického potenciálu. Priemerný alebo aj podpriemerný potenciál pre kulturistiku, ak je naplnený, je ohromujúci pre netrénovaných ľudí a získa rešpekt takmer každého jednotlivca, ktorý trénuje.

Sústreď sa na dosiahnutie svojho potenciálu, nie na  porovnávanie sa s ideálmi. Vlož sa do toho s rozumom a možno zistíš, že to, čo si si myslel, že je skromný potenciál, je v skutočnosti oveľa viac.

Ak sa zapodievaš  úspechmi iných, závistlivo hľadíš na prirodzený talent nadanej, ale maličkej menšiny a nariekaš nad svojím genetickým osudom, tak sa nikdy nedokážeš dôsledne a  rozumne venovať tomu, čo ťa uspokojí najviac - dosiahnutiu svojho úplného svalového a silového potenciálu.

 

Úryvok z knihy Za Svalmi a Silou

Autor: SVALY A SILA

—————

Späť